Kategorie
Biotech & Bioinfo

Rosalind.info – nauka poprzez rozwiązywanie problemów

Nauka programowania + zagadnienia bioinformatyczne + zdobywanie poziomów i odznak + chwała na liście top 100 … można? Można! Świetny pomysł, świetne wykonanie – czego chcieć więcej?

Portal Rosalind.info daje wspaniałą okazję połączenia zabawy z nauką. Jak wytłumaczyć biologowi podstawy informatyki, a informatyka zainteresować biologią? Dać im problem, który obaj zrozumieją i obaj będą mieli szansę rozwiązać! I tak właśnie funkcjonuje Rosalind. Użytkownik dostaje opis zagadnienia, przykładowe dane i wynik. Opisy są proste, czytelne i wyczerpujące, a przykłady jasne. Po przygotowaniu kodu można pobrać testowy zbiór danych. W określonym limicie czasu należy przesłać wynik. Można go wkleić w okno na stronie lub załadować jako plik. Poprawność wyniku sprawdzana jest automatycznie. Ilość prób jest nieograniczona. Za poprawne rozwiązanie dostajemy punkt i wspinamy się na kolejne poziomy. Problemy stają się coraz trudniejsze i stawiają większe wyzwania. Rośnie również satysfakcja z rozwiązania zadań, którym podołało coraz mniej osób, ale przede wszystkim ze zdobywania nowej wiedzy i praktycznych umiejętności.

Dobra wiadomość dla programistów – problemy można rozwiązywać w dowolnym języku. Liczy się poprawność wyników. Dobra wiadomość dla biologów – na stronie jest również krótki kurs wprowadzający do programowania w Pythonie, od zera. Całość oprawiona została w bardzo przyjemną grafikę i „system nagród”, co sprawia, że całość traktować można jako atrakcyjną i wciągającą grą komputerową.

Pierwszy problem można rozwiązać w formie demonstracyjnej. Żeby podejść do dalszych zadań i korzystać z pełnych możliwości strony trzeba się zalogować. Można założyć nowe konto, ale strona wspiera też logowanie za pomocą OpenID, konta Google, Facebook, Twitter i wielu innych, co jest bardzo wygodne.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy – portal pomaga nam dobierać kolejne zadania! Można poruszać się po liście w tradycyjny sposób, jeden po drugim. Można również skorzystać z przygotowanego grafu drzewa problemów, gdzie kolejne, bardziej zaawansowane zadania, wskazują jakie prostsze zadania warto wykonać przed podjęciem się jego. Dzięki temu można zagłębić się w wybraną tematykę do wysokiego stopnia trudności nie przechodząc niepotrzebnie przez prostsze zagadnienia z innych tematów.

Rosalind.info jest dziełem połączonych wysiłków ludzi z  University of California at San DiegoSaint Petersburg Academic University oraz Rosyjskiej Akademii Nauk. Projekt ma swoją stronę dla fanów na Facebooku oraz konto na Twitterze. Dzięki wpisom tam zamieszczanym można być na bieżąco z nowościami w portalu.

Podsumowując – gorąco polecam 1) biologom, którzy już zawiedli się na próbach nauki programowania, 2) informatykom, którzy zanudzili się wcześniej biologią, ale mają jeszcze siłę spróbować „ostatni raz”, 3) bioinformatykom na dowolnym poziomie – dobra zabawa i rozwój są jak w banku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Test anty-spamowy: *